Dodaj tu swój tekst nagłówka

Nasza historia

Krzyszkowice, Borzęta, powiat Myślenicki w województwie małopolskim, od 1777 roku część kasztelanii krakowskiej została sprzedana księżnej Franciszce z Krasińskich, żonie królewicza Karola Wettyna, syna króla Augusta III Sasa. Niemalże wiek później ziemie te odziedziczyła po swej królewskiej babce księżniczka Fryderyka Augusta M. X. K. J. de Montléart.

Urodzona w 1823 roku jako córka Marii Krystyny Albertyny Karoliny Wettyn (księżniczki saksońskiej i kurlandzkiej) i ojca Jules’a Maximiliena Thibaut de Montléart, francuskiego hrabiego, oficera sardyńskiej marynarki wojennej, prawnuczka Augusta III Sasa, króla Polski i elektora saskiego, jak również ukochana przyrodnia siostra króla Sardynii Sabaudii i Piemontu – Karola Alberta Sabaudzkiego.

Dlaczego osoba krwi królewskiej porzuciła pałacowe komnaty i osiadła w Krzyszkowicach, gdzie przez 16 lat, od 1869 roku zarządzała z sukcesem olbrzymim majątkiem? Być może tajemnica tkwiła w jakości ziemi, lub w malowniczej urodzie okolicy i zdrowym, surowym, wyżynnym klimacie? Być może odziedziczona po babce Franciszce Krasińskiej polska krew pozwoliła jej odkryć i docenić uroki w tamtym czasie galicyjskiej, dziś małopolskiej ziemi?

Można by żartem rzec, iż księżniczka Augusta, podobnie jak odmiany winorośli Solaris, Seyval Blanc, Marechal Foch, Leon Millot czy Cabernet Cantor (wszystkie one przybyły do nas z innych krajów, bądź są krzyżówkami różnych odmian, często wyhodowanych we Francji czy w południowych Niemczech), świetnie zadomowiła się w klimacie doliny Raby.

Winne krzewy pięknie rozgościły się na stokach krzyszkowickiej ziemi i okolic jeziora Dobczyckiego gdzie dają dorodny plon. Zawołanie herbowe Montleartów, któremu wierna była księżniczka „Odważnie i cierpliwie” znajduje odzwierciedlenie w dzisiejszej uprawie winorośli w Polsce – inwestuj odważnie, a pracuj i czekaj cierpliwie na efekty. Tak też działają właściciele krzyszkowickich winnic: ojciec i syn, Jerzy i Tomasz Kasperczyk.

Dziś, degustując wino pochodzące z włości księżniczki, spadkobierczyni saksońskiej dynastii Wettynów, warto wspomnieć jej prapradziadka, króla Polski Augusta II Mocnego który do wina miał szczególną atencję, był właścicielem jednej z najlepszych winnic w dolinie Łaby pod Dreznem. Zapewne byłby zadowolony widząc kontynuację tradycji winiarskich na ziemiach niegdyś należących do jego rodziny

Zapraszamy Państwa do odkrywania skarbów naszej winnicy

a historyczna opowieść o królewskiej wnuczce Fryderyce Auguście de Montléart, jako wcześniejszej właścicielce, niech wzbogaca smak wina